Hiking.lt

Už septynių debesų – Svanetija

Svanetija. Ar girdėjote apie tokią šalį?  Tai gražiausias Gruzijos regionas Kaukazo kalnų papėdėje,  kur dangų remia nuostabios viršūnės Ušba, Tetnuldas, Šchara, kur žmonės gyveno nuo senovės laisvi be jokios priespaudos, o alpinių pievų gėlės žėri nepakartojamomis spalvomis.

 

IMGP8292Jeigu ruošiatės keliauti į Gruziją, turiu jums pluoštą smagių naujienų:

– Į Gruziją nereikia vizos; nereikia paso- galima vykti su asmens tapatybės kortele;
– Kaip žinia, iš Vilniaus į Kutaisi 2-kart per savaitę skrenda WizzAir lėktuvai;
– Wizzair tinklalapyje užsiprenumeruokite naujienas, arba įsidiekite Wizzair programėlę į mobilų telefoną- laiku sužinosite apie 20% nuolaidų dienų akcijas;
– Nusiteikite smagiai praleisti naktį keliaujant į oro uostą, nes registracija į reisą prasideda 3-čią val. nakties;
– Apsilankykite tinklapyje www.georgianbus.com , turėsite galimybę iš anksto įsigyti autobuso bilietus iš oro uosto į Svanetiją ar kitus miestus;
– Puiki naujiena keliaujantiems į kalnus- ta pati firma užsakius pristato dujų balionėlius turistinėms viryklėms;
– Kutaisi oro uoste veikia valiutos keitykla bei bankomatas.

Beje, labai svarbu, su kokia nuostata keliautojas išlipa į neatrastos salos krantą. Taigi, nusiteikite:

– Nustebsite, kad tik 8 valandos kelionės iš Vilniaus, o jau žygiuojate šalia Kaukazo viršūnių – neįtikėtina!
– Į karves ir kiaules ant kelio, valkataujančius šunis žvelkite su mintimi, kad Gruzijoje gyva laisvės dvasia, tame tarpe ir keturkojams; jeigu įmynėte į karvės bandelę, kurių apstu- jokiu būdu nenusiminkite;
– Svanetijoje (ir visur Gruzijoje) jūs laukiamas svečias, nes daugeliui vietinių vienintelė galimybė užsidirbti – jus pamaitinti, pagirdyti, pamigdyti, nuvežti. Prie lietuviškų kainų pridėjus dar 50-70% bus apytikslė visa ko kaina;
– Jei ruošiatės į Kaukazą, žinokite, kad čia dažnai ir smarkiai lyja.

IMGP8409

Apie tai, kur keliavome. Per tris pirmąsias žygio dienas iš Mazeri kaimo, gėrėdamiesi Ušbos vaizdais, įveikėme Guli perėją ir nusileidome į Svanetijos sostinę- Mestia. Čia mūsų laukė trumpas poilsis- kinchalių ir vyno degustacija, taip pat pasipildėme maisto atsargas. Užsisakytu transportu pasiekėme Adiši kaimą ir pora dienų džiaugėmės didingais Tetnuldo viršukalnės ir Adiši ledyno vaizdais. Per Čhudnieri perėją pasiekiame Chalde, Kala kaimus. Žygis artėjo į pabaigą, per Svanetijos kalnagūbrį Laptari perėją verčiamės į Čveli kaimą, iš čia patogu išvykti į Kutaisi (ryte važiuoja reisinis mikroautobusas).

Žygio dienoraštis. Svanetija 2015

1-a diena. Netrukus po vidurnakčio išvykstame į Vilnių, nes 3-čią nakties registracija į reisą. Tik prašvitus, lėktuvas jau skrodžia dangų, o mes vis bandome patogiau įsitaisyti krėsluose ir nusnausti valandžiukę atsigriebiant už bemiegę naktį. Kutaisio taksistų puolimas oro uosto prieigose galutinai pažadina, keičiamės eurus į larius, kioskelyje perkame dujų balionėlius. Autobusiukas jau laukia – pasirodo, „Georgianbus“ mūsų šešiukei paskyrė dedikuotą automobilį. Vairuotojas savo darbą atlieka gruzinišku stiliumi- lekiam be jokių taisyklių. Netrunkame sulaukti pasekmių- bauda už netinkamą lenkimą kiek aptemdo nuotaiką, bet nutariame iš grupės biudžeto bent pusę jos kompensuoti. Vis sustojame gražesnėse vietose, o išalkusiems vairuotojas pažada, kad pietausime skaniausiais chačapuri. Atsidėkodamas dar paveža iki paties Mazeri kaimo. Užsimetame kuprines ir kylame aukštyn link Guli perėjos. Aukščiau kaimo, stojame nakvynei.

2-a diena. Ropojame aukštyn, prieiname apleistą Guli kaimą. Prie apgriuvusios cerkvės teka šaltinis, pietaujame. Pasistiprinę žygiuojame toliau, randame mažą upeliuką, ir statomės palapines. Nuostabūs Ušbos viršūnės ir Svanetijos kalnagūbrio vaizdai, besileidžiant saulei.

IMGP8381

3-a diena. Pietaujame ant perėjos (2954m). Nuo viršaus nesimato aiškaus nusileidimo. Bandome paeiti takeliu kalnagūbriu link Guli viršūnės, bet suabejoję grįžtame, nes pagal žemėlapį šis takas netrukus turėtų baigtis. Mėginame kitą variantą- taku traversuoti š. rytų kryptimi, kuria mums ir reikia, bet netrukus takelis sumenksta ir išnyksta. Nusprendžiame keliasdešimt metrų nusileisti statoku žolės šlaitu žemyn iki sniegyno- nelengva, adrenalino pakankamai, bet įveikiame kliūtį, ir išeiname prie upelio, kurį kerta pažymėtas takas. Jau temsta, stojame nakvynei. Kaip iš tikrųjų reikėjo leistis, galima tik paspėlioti. Panašu, kad takelis nuo perėjos į pietus- tai kažkada buvęs nusileidimas, dabar, ko gero, nenaudojamas. Gali būti, kad yra nusileidimas tiesiai nuo balno žemyn.

4-a diena. Keliaujame rytų kryptimi, gražus pažymėtas takas vingiuoja šlaito traversu, pro įspūdingus slėnius, nuostabiai žydinčias alpines pievas. Išeiname į vieškelį, kuriuo iš Mestia kyla turistai prie Koruldi ežerų. Mes leidžiamės žemyn, ir po pietų jau geriame narzaną prie Mestia. Pernai mes nakvojome pas mokytoją Ariną, apsistojame čia ir šiemet- kieme statomės palapines, mėgaujamės dušu, o vakare patraukiame į miestą vakarieniauti ir papildyti produktų atsargas. Rytoj vėl į žygį.

5-a diena. Arina kviečia pusryčiauti, greitai renkamės daiktus- užsakyta mašina į Adiši jau laukia. Iki Ugiri perėjos kelias dabar puikiai sutvarkytas, o nuo Bogreši kaimo prasideda visiška bekelė. Atrodytų, kad čia tikrai nepravažiuojama, bet Mitsubishi džipas vėžlio greičiu, bet įtikinamai kyla į kalną, ir po poros valandų pasiekiame Adiši kaimelį. Užsimetame kuprines ir žygiuojame nuostabiu slėniu aukštyn link ledyno. Paprastai keliautojų čia laukia nemenka kliūtis- persikėlimas per Adiščala upę. Bet mums pasisekė- žiemą buvo daug sniego, birželio gale čia dar tik pavasaris, sniegas neištirpęs, ir šniokščiančią upę mes visai lengvai pereiname sniego tiltu. Prie upelio stojame nakvynei.

IMGP8373

6-a diena. Adiši ledynas yra didžiausias šiame rajone, ir sakoma, kad tai yra gražiausia vieta Svanetijoje. Iš tikrųjų, vaizdas į ledyną, kylant į Čhudnieri perėją, tiesiog nerealus. Gaila, kad iš ryto lynoja, ir kalnus užtraukė debesys, bet įdienojus, užkopę ant perėjos, gėrimės Tetnuldo viršūne ir sniegynais. Žydi rododendrai, nuostabios alpinės pievos. Papietavę žingsniuojame žemyn, šiek tiek nusileidus yra upeliukas. Vakarop vėl lynoja, stojame nakvynei prie Chalde kaimo.

7-a diena. Keliaujame iki Kala kaimo. Iki žygio pabaigos lieka nebedaug laiko, todėl nusprendžiame nebeužsukti į Ušguli, o kilti tiesiausiu keliu į Laptari perėją. Šiek tiek palypėję, randame gražią aikštelę ir statomės palapines. Bėda, kad turimų vandens atsargų užtenka tik vakarienei.

8-a diena. Prieiname sniego lopinėlius ir čia pusryčiaujame, tirpiname sniegą, nes vandens nebus iki pat perėjos. Per pietus mes jau viršuje, paskutinis žvilgsnis į didžiąsias Kaukazo viršūnes ir ledynus. Leidžiamės į Čvelpi kaimą. Prie ežeriuko su įspūdingai kvarkiančiomis varlėmis nakvojame.

9-a diena. Apsistojame Čvelpi kaime, šalia viešbutėlio prie upės yra pievutė palapinėms.

10-a diena. 7-ą ryto važiuoja reisinis autobusiukas į Kutaisi. Rūpestingieji kaimo žmogiukai susiskambina su vairuotoju, kad mus tikrai paimtų. Pietaujame Kutaisyje užsakytame viešbutėlyje. Keliaujame į miestą ragauti nuostabiausių chinkalių , į turgų.

11-a diena. Ryte laukia viešbučio šeimininko užsakytas autobusiukas į oro uostą, o pietaujame jau Vilniuje.

Parašykite komentarą